کد مطلب : 4869 تاریخ مطلب : 1395/04/10

دستورالعمل نرخ 11درصدي سود تسهيلات مسکن ابلاغ شد

مديرکل اعتبارات بانک مسکن با بيان اينکه متقاضياني که قبل از ابلاغ کاهش نرخ سود تسهيلات مسکن، وام 80 ميليوني دريافت کرده اند،نرخ سود 13 درصدي شامل حال آنها خواهد بود گفت: دستورالعمل نرخ سود 11 درصدي تسهيلات مسکن به شبکه ابلاغ شده است.

نادر قاسمي در پاسخ به اين سوال که با توجه به کاهش نرخ سود تسهيلات 80 ميليوني مسکن متقاضياني که اين وام را قبل از ابلاغ بخشنامه دريافت کردهاند آيا مشمول کاهش 2 درصدي نرخ سود خواهند شد، گفت: دستورالعمل عطف به ما سبق نميشود و متقاضياني که قبل از تصويب و کاهش دو درصدي نرخ سود براي وام 80 ميليوني مسکن اقدام کردهاند نرخ سود 13 درصدي شامل حال آنها خواهد شد.
وي افزود: در قانون بانک و به طور کلي دستورالعملها به اين شکل است که اگر متقاضي 2 روز قبل از تصويب و ابلاغ بخشنامه، وام مسکن دريافت کرده باشد بايد با همان نرخ سود دستورالعمل قبلي اقدام به بازپرداخت وام مسکن کند.
وي با اشاره به اينکه نرخ سود 11 درصدي وام 80 ميليوني مسکن به شبکه بانکي هفته گذشته ابلاغ شده است و از همان موقع هم بازپرداخت اين تسهيلات قابل اجرا است گفت: قطعا کاهش نرخ سود تسهيلات مسکن و رسيدن آن به 11 درصد که کاهش مبلغ اقساط را در پي خواهد داشت موجب استقبال بيشتر متقاضيان از اين وام خواهد شد.
قاسمي ادامه داد: با اين اقدام مبلغ اقساط به 880 هزار تومان کاهش يافته است و اين موضوع ميتواند بر استقبال مردم از اين تسهيلات نقش بسزايي داشته باشد.
مديرکل اعتبارات بانک مسکن با اشاره به اينکه کاهش نرخ سود علاوه بر کاهش مبلغ اقساط موجب کاهش سود وام 80 ميليوني نيز خواهد شد گفت: کاهش نرخ سود تسهيلات مسکن قطعا بر تقاضا و عرضه مسکن نقش بسزايي خواهد داشت.
قاسمي ادامه داد: اگر نرخ سود همراه با تورم کاهش يابد به نفع اقتصاد و توليد مسکن خواهد بود، چرا که 2 سال پيش وقتي نرخ سود دوران مشارکت 28 درصد بود و سپس اين نرخ به 24 درصد و در حال حاضر به 22 درصد رسيد استقبال از سوي توليدکنندگان رو به افزايش گذاشت.
وي افزود: حال اگر نرخ سود دوران مشارکت که گفته ميشود بايد به 18 درصد کاهش يابد انجام شود توليدکننده مسکن که تا دو سال پيش با نرخ 28 درصد از تسهيلات دوران مشارکت استفاده ميکرد، استقبال کرده و اين هم براي مصرف کننده و هم توليدکننده مسکن مقرون به صرفه خواهد بود.
قاسمي اضافه کرد: قطعا اين اقدام هم در اقساط و هم در سود تاثيرگذار خواهد بود و قطعا توان خريد مسکن را بالا خواهد برد.
وي تاکيد کرد: به هر حال اين کاهش نرخ سود تسهيلات مسکن موجب رونق بازار مسکن و حتي ساخت و ساز و توليدکنندههاي مصالح ساختماني خواهد شد.

منبع:خبرگزاري عصر اعتبار