کد مطلب : 3278 تاریخ مطلب : 1394/06/24

افزايش 10 درصدي اجاره بها در تابستان

رئيس کميسيون تخصصي مشاوران املاک ايران اعلام کرد: اجازه بها در تابستان امسال نسبت به سال گذشته 10 درصد رشد داشته است.

حسام عقبايي در نشستي خبري در پاسخ به پرسش خبرنگار مهر در خصوص اينکه آيا قيمتهاي کنوني بازار مسکن به نرخهاي واقعي نزديک شده است؟ گفت: قيمتهاي کنوني تقريبا به قيمتهاي واقعي نزديک شده است و بازار مسکن هم ديگر توان افزايش قيمتها بيش از اين را ندارد، بنابراين به سمت واقعي شدن پيش مي رود.

وي با بيان اينکه شاخصهاي زيادي در تعيين قيمت تاثير گذار است، افزود: مناقشات بين المللي و سياسي، سياستهاي پولي و بانکي، برنامه هاي دولت در بخش مسکن، اختصاص منابع و ارائه تسهيلات بانکي، ارائه زمين به سازندگان و ديگر سياستهايي که از سوي دولت به اجرا مي رسد، مي تواند نقش زيادي در تعيين قيمتها داشته باشد.

رئيس کميسيون تخصصي مشاوران املاک ايران با اشاره به اينکه در 6 ماه سال 94 بازار مسکن در وضعيت آرامي به سر مي برد و قيمتها افزايشي نداشت، گفت: در 13 روز اول شهريور در شهر تهران تعداد 6 هزار و 42 قرارداد خريد و فروش و 8 هزار و 434 قرارداد اجاره منعقد شد.

عقبايي با بيان اينکه در شهريور 94 در مجموع 14 هزار و 899 قرارداد در شهر تهران بسته شد، گفت: همچنين در مرداد 94 در شهر تهران 14 هزار و 355 قرارداد خريد و فروش داشتيم و 20 هزار و 595 قرارداد اجاره هم بسته شد.

وي با اشاره به اينکه کل قراردادها در مرداد سال 94 در شهر تهران به رقم 35 هزار و 924 قرارداد رسيد، افزود: در مقايسه با تير 94 شاهد رشد قراردادها در مرداد ماه امسال بوديم.

رئيس کميسيون تخصصي مشاوران املاک ايران با اشاره به اينکه در تيرماه 94 در شهر تهران 12 هزار و 898 قرارداد خريد و فروش و 19 هزار و 746 قرارداد اجاره بسته شد گفت: در شهر تهران از ابتداي سال سير صعودي را در معاملات خريد و فروش داشتيم البته در تيرماه به دليل ماه مبارک رمضان نسبت به ماه هاي ديگر با کاهش روبرو بوديم.

عقبايي با اشاره به آمار خريد و فروش مسکن در کل کشور گفت: در 13 روز اول شهريور معاملات خريد و فروش مسکن در کل کشور به رقم 36 هزار و 523 قرارداد و اجاره نامه به 29 هزار و 803 قرارداد رسيده است.

وي تصريح کرد: در مجموع در کل کشور در 13 روز اول شهريور ماه 69 هزار و 417 قرارداد داشتيم همچنين در مرداد امسال 86 هزار و 762 قرارداد خريد و فروش و 71 هزار و 792 قرارداد اجاره به ثبت رسيد.

رئيس کميسيون تخصصي مشاوران املاک ايران با اشاره به اينکه در مرداد 94 در کل کشور هم سير صعودي نسبت به تيرماه داشتيم اما در بخش اجاره مردادماه نسبت به تير کاهش داشت، گفت: در مجموع مي توان گفت روند انجام معاملات املاک در کشور سير صعودي داشته است.

عقبايي با تاکيد بر اينکه افزايش قيمت در بازار مسکن را پيش بيني نميکنيم، گفت: وضعيت فعلي اقتصاد مسکن با توجه به ثبات اقتصادي که در کشور داريم، آرام است و مردم مي توانند مطمئن باشند که اگر خانه اي را فروختند تا چند ماه آينده احتمال اينکه افزايش قيمت وجود داشته باشد، نيست.

وي در خصوص بازار اجاره بها گفت: در اوايل تيرماه شاهد موج حباب گونه اي از افزايش اجاره بوديم اما برخي متاسفانه از رشد 40 تا 50 درصدي اجاره صحبت مي کردند در صورتي که چنين ظرفيتي در بازار مسکن وجود ندارد.

رئيس کميسيون تخصصي مشاوران املاک ايران با اشاره به اينکه قيمت مسکن در سال 94 نسبت به سال 93 افزايش نداشته است و اجاره بها هم به تبع آن افزايش نمي يابد، افزود: سياستهاي پولي و مالي در بازار مسکن موثر است، بنابراين برخي از مالکان ارزش ملک را با سود بانکي مقايسه مي کنند و بر اين اساس اجاره بها را تعيين مي کنند که اين رويه درستي نيست.

عقبايي با اشاره به اينکه رشد اجاره بها در تابستان 94 حدود 10 درصد نسبت به سال 93 بوده است، گفت: با توجه به نزديک شدن به فصل پاييز و کاهش جابه جايي ها در مهرماه شاهد کاهش حجم معاملات اجاره هستيم.

وي با اشاره به اينکه دريافت ماليات از خانه هاي خالي مي تواند عرضه مسکن را افزايش دهد و اجاره بها را کاهش دهد، افزود: زماني بود که سازندگان به رشد کمتر از 200 تا 300 درصد راضي نبودند اما الان اين سودها منطقي تر شده است.